KOŽA POVRHNJICA- EPIDERMIS

POVRHNJICA KOŽE (epidermis) ima zelo veliko živčnih končičev – izrastkov aksonov živčnih celic, ki tvorijo sinapse z drugimi živčnimi celicami. Živčne celice so namreč med seboj zapleteno povezane – imamo jih vsepovsod po povrhnjici in so tu namenjene za komunikacijo – SENZORIKO in ne za zaščito (funkcijo zaščite ima dermis). Signal se po živčnih vlaknih prenaša v obliki električnega impulza. S svojimi najbližjimi smo običajno v tesnem stiku, pa tudi s prijatelji, prek dotikov, božanja, trepljanja, objemanja, poljubljanja – vse to so stiki – kontakti – komunikacija, ki si jo telo zapomni. Otroci vedno radi »komunicirajo« in prav je, da jim čim bolj prisluhnemo, jih objamemo…

Zakaj pravzaprav o tem pišem? Zelo veliko je dermatoloških težav zaradi konflikta komunikacije, ko se sproži biološki proces. Kaj je najhujše za človeka ali žival? Separacija – ločitev. Najhujše je takrat, ko komunikacije nimamo. In kdaj je to najpogosteje? Ko smo separirani – ločeni od svojega tropa ali posameznika. Ko se ljudje dolgo časa ne vidimo, nismo bili v stiku, se zelo radi objamemo, stisnemo, da ja zajamemo čim več živčnih končičev, ne da bi pravzaprav vedeli, da prav to počnemo, kar človeku zelo prija. Manjši otroci to zelo radi počnejo.

Po enem od predavanj se mi je približala gospa mojih let. Njena mama ima 86 let in na vulvi ima neko razjedo, ki jo patronažna sestra vsaki dan previje, namaže, ampak ni učinka in predolgo traja, zato se je pojavil strah, da je kaj hujšega. Takoj sem pomislil na separacijo – ločitev od nekoga. 86-letnica … kaj si je telo zapomnilo ravno na vulvi, kaj tam pogreša, namreč ni najbolj običajno mesto pri 86 letnici?

Ko sem se čez nekaj dni pogovarjal z njeno mamo, odkrito na štiri oči, in jo previdno peljal skozi razgovor mi je gospa povedala, da ji je pred več meseci umrl mož s katerim sta bila zelo povezana praktično vse življenje. Zelo sta se imela rada, na sprehodu sta se vedno držala za roke, veliko ji je pomagal v življenju. Dotaknila sva se tudi intime, ko mi je povedala, da je imel njen mož navado, da jo je vsak večer, ko sta legla k počitku, pobožal po vulvi in ji rekel: »Fajn spančkaj, miška moja.«

Mož je imel 91 let. Ko sem gospe razložil o »komunikaciji« naše kože, je gospa zelo dobro razumela, kaj se ji dogaja. Njeni možgani so prejeli novo informacijo in razjeda na vulvi se je kmalu zacelila. Aktivna faza biološkega procesa je prešla v fazo ozdravitve in telo je vklopilo samozdravljenje tako kot pri vsaki rani ko se poškodujemo. Pri starejših ljudeh je razumevanje Hamerjeve medicine včasih lahko težava, v tem primeru je ni bilo…

Imate dodatno vprašanje?