RESPIRATORNE TEŽAVE – ZIMSKI SUHI ZRAK

ZAKAJ IMAMO RESPIRATORNE TEŽAVE V ZIMSKEM ČASU IN KAJ LAHKO STORIMO…

Od 21. do 24. novembra je bilo v zraku komaj 30% vlage, danes je malo boljše, ker se je temperatura zraka povišala. V zadnjih 3 dneh pa so ljudje že občutili prve znake suhega zraka, skelenje kože in aktivnost respiratornih sluznic (nos, grlo sapnik, bronhiji…

Vedno ko je zrak suh, se pojavijo ti simptomi. Predlagam, da imate v bivalnih prostorih (doma in v službi) zračno vlažnost okrog 55%. To lahko v zimskem času dosežete z vlažilniki zraka, difuzorji v katere lahko natočite okrog 3 litre vode. Lahko dodajate tudi eterično olje mete, melise, bora… ki dihalne poti še dodatno odpre za lažje dihanje. Predvsem pa vlažen zrak v prostoru ne izsušuje sluznic dihalnih poti.
 
Če imamo v prostoru suh zrak, bomo to kmalu občutili, s kašljanjem, povečano sluzjo, povišano temperaturo, oteklino v dihalnih poteh ki potem otežuje dihanje. Seveda boste zato krivili viruse in ugotavljali kje ste se okužili, dejansko pa ste dihali samo suh zrak, ki je edini krivec za eventualne težave. Ne pozabite vlažiti tudi spalnic. Zato je najbolje, da si nabavite prenosni vlažilnik, čez dan ga imamo v dnevnih prostorih, ponoči pa v spalnici. In ne pozabite na majhno napravico vlagomer, da ne boste preveč vlažili, saj veste potem imamo lahko težave s plesnijo.

Ko gremo na sprehod v takšnih hladnih dneh s suhim zrakom, je najbolje, če si kožo zaščitimo z vlažilno kremo, nosnice namažemo z maščobo (morda rahlo stopljeno maslo- s pomočjo vatirane paličice), čez usta pa si potegnemo šal. Ko je zelo suh zrak (20 – 30% vlaga) je bolje da ostanemo doma, in namesto sprehoda delamo neke vaje za moč.

 
Prihaja obdobje obdarovanj za naše najdražje domače in prijatelje. Vabim vas, da na moji spletni strani naročite kakšno knjigo in z njo zaželite VELIKO ZDRAVJA. Prepričan sem, da darilo ne bo zašlo med neuporabno kramo. Vaši najdražji bodo veseli novih informacij, ki jih v knjigi ni malo.

Vse dobro

Imate dodatno vprašanje?